niedziela, 19 lipca 2009

Jan Grarup na otwarcie

Jan Grarup, rocznik 1968. Ten duński fotograf od ponad osiemnastu lat dokumentuje przypadki łamania praw człowieka oraz konflikty zbrojne na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany, m.in. kilkakrotnie w konkursie World Press Photo, dwukrotnie nagrodą UNICEF, wielokrotnie doceniony przez Narodowe Stowarzyszenie Fotografii Prasowej w USA.

Dotychczas ukazał się jego album zatytułowany "SHADOWLAND" (2006) oraz "Darfur: ciche ludobójstwo". Galeria. Współpracuje z Newsweek, Guardian, Sunday Times, duńskim Politiken oraz wieloma innymi magazynami na całym świecie. Mieszka na obrzeżach Kopenhagi wraz z rodziną.


Jeżeli konflikt zbrojny jest najlepszym wyobrażeniem chaosu, fotografia Grarupa posiada szczególny dar wydobywania z niego pojedynczego człowieka, podkreślając jego osamotnienie i bezsilność. Uwaga Grarupa skupia się również na miejscach opuszczonych, gdzie w przeciwieństwie do chaosu, to cisza znamionuje śmierć.

Grarup podkreśla szczególną wagę fotografii reporterskiej, której misją jest nieustanne i wyraźne ukazywanie sytuacji kryzysowych, gdzie bezbronny człowiek zostaje pozbawiony sił do wołania o pomoc. Ten wymiar fotografii staje się również osobistym kredo Duńczyka, ciągłą motywacją do dalszej pracy. Przeczytaj wywiad z Janem Grarupem.


Polecane strony:


0 komentarze:

  © Blogger template 'Photoblog' by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP